Сторінка журналу «ScienceRise: Pharmaceutical Science» доступна в Scopus!
Детальніше...
Увага! Не втратьте своє цитування!
Детальніше...
Журнал «ScienceRise: Pharmaceutical Science» включили до категорії «А»
Детальніше...

Важлива новина про Ваші монографії!

Детальніше...
У «Eastern-European Journal of Enterprise Technologies» новий том для економістів!
Детальніше...
Дай нове життя своїй монографії!
Детальніше...

Чи необхідний дозвіл для адаптації або переробки рисунка?Для початку розглянемо, в чому різниця між відтворенням, адаптацією та переробкою рисунка. Відтворення рисунка означає використання його в тому ж вигляді, в якому він був опублікований раніше. Адаптація означає внесення змін (додавання або видалення інформації) в раніше опубліковану форму. Перероблені рисунки відносяться до рисунків, що створені з використанням даних або результатів, отриманих з різних джерел.

Тепер розберемося в різниці між адаптованим і переробленим рисунком на прикладі. Припустимо, що Ви розробляєте рукопис, що описує новий метод екстракції, і хочете продемонструвати схему екстракції в розділі «методи». Ви виявили іншу роботу, яка описує подібний метод екстракції, але Ви використовували інші матеріали та реактиви на деяких етапах. Ви можете зберегти копію рисунка, на якому представлена схема екстракції, відредагувати її відповідно до Ваших вимог і додати в рукопис. Це буде називатися адаптованим рисунком і потребує дозволу власника авторських прав.

В якості альтернативи, якщо Ви використовуєте «рисунок схеми екстракції» в якості керівництва та переробите схему екстракції з нуля, згодом створюючи новий рисунок, це називається «переробкою». Дозвіл в цьому випадку не обов'язковий, але, як правило, Ви завжди повинні брати згоду на переробку. Це важливо у зв'язку з тим, що немає стандартного визначення про те, який ступінь зміни вихідного рисунка кваліфікує його як новий рисунок, а не як адаптацію.

Тому давайте розберемося з отриманням дозволу на повторне використання елементів з опублікованих статей, використовуючи наступне покрокове керівництво.

Покрокове керівництво з отримання авторських прав

Крок 1: Визначте, чи необхідний Вам дозвіл на використання або адаптацію оригінальної роботи

Є два чинники, які необхідно враховувати, щоб визначити це:

1) чи можуть бути застосовані до твору будь-які закони або правила інтелектуальної власності?

2) чи буде передбачуване використання порушувати закон?

Ось кілька способів, за допомогою яких Ви можете це зрозуміти.

  1. Твори, які не захищені законами про інтелектуальну власність та знаходяться у відкритому доступі, можуть бути використані без отримання дозволу. Якщо предмет (схема/рисунок/діаграма/таблиця) належать будь-якій з Ваших оригінальних і неопублікованих робіт, Ви можете використовувати його безпосередньо. Крім того, якщо Ви переглянули предмет, скажімо, повторно та переробили його таким чином, що на вигляд він значно відрізняється від оригіналу, Вам не потрібно брати дозвіл. Але це завжди гарна практика, якщо Ви підтверджуєте це з оригінальним видавцем, щоб у Вас були повноваження для переробки рисунка. Оскільки багато закордонних видавців отримують виключні права від авторів на матеріали, які будуть у них опубліковані (в основному, це стосується підписних журналів), і якщо у Вас є публікація в такому виданні, Вам обов'язково необхідно робити запит на дозвіл використовувати свої ж матеріали. Вам також не знадобиться згода, якщо Ви створили рисунок або таблицю на основі даних або інформації, отриманої з іншого джерела. Однак в обох випадках не забувайте точно цитувати або вказувати в своєму новому дослідженні оригінальну роботу.
  2. Дозвіл є обов'язковою умовою, якщо Ви хочете використовувати/модифікувати або адаптувати твір, що знаходиться під захистом авторського права. Однак, якщо воно відноситься до категорії «сумлінне використання робіт, захищених авторським правом» – ніякого дозволу не потрібно. Сумлінне використання включає в себе використання роботи з метою критики, репортажу новин, викладання, дослідження та ін.

Крок 2: Визначте правовласника

У більшості випадків видавець є власником авторських прав на статтю та має право видавати дозвіл на повторне використання. Якщо видавець не є власником авторських прав, представник видавничої групи дійсно може направити Вас до власника авторських прав.

Крок 3: Надішліть запит власнику на отримання дозволу на використання твору

Ви можете відправити власникові електронного листа з проханням дати згоду на використання його роботи. Адресу електронної пошти можна легко знайти на сайті видавництва. Переконайтеся, що Ви починаєте цей процес раніше, так як це може зайняти значну кількість часу (від днів до місяців), щоб отримати дозвіл, в залежності від типу та кількості матеріалу та чуйності власника авторських прав. Лист повинен містити наступні компоненти:

– Точно вкажіть матеріал, який Вам потрібно використовувати. Вкажіть назву статті, авторів, DOI та номери сторінок.

– Прикріпіть зображення або знімок елемента (рисунок/таблиця).

– Ви також можете поділитися посиланням, яке може направити видавця до конкретного предмету.

– Вкажіть кількість копій, які Ви хочете створити.

– Зокрема вкажіть точну мету та характер використання.

– Запитайте, чи є який-небудь ліцензійний збір, який Вам потрібно заплатити.

Деякі видавці, такі як Royal Society of Chemistry та Springer, пропонують використовувати RightsLink, щоб отримати дозвіл на відтворення частини твору.

Завжди розумно не покладатися тільки на усну згоду. Може трапитися так, що Ви і власник авторських прав неправильно зрозуміли один одного за певними умовами або по-різному запам'ятали угоду в разі виникнення спору. Тому завжди потрібно отримувати письмовий дозвіл з усіма явно згаданими термінами.

Крок 4: Цитуйте оригінальну роботу відповідним чином

Як тільки Ви отримаєте дозвіл, для точного підтвердження вихідного джерела Ви можете використовувати такі формати:

«Відтворено/адаптовано з [посилання] з дозволу [правовласника]

Передруковано з [назва публікації, номер тому/видання, автор(и), назва глави/назва статті, номери сторінок, рік авторського права] з дозволу [власника авторських прав]».

Джерело: https://www.enago.com/academy/step-by-step-guide-copyright-permissions

s2.png

вул. Шатилова дача, 4, оф. 702 (8 пов.),
м. Харків, Україна, 61165

+38 (057) 750-89-90
+38 (097) 020-27-30
+38 (050) 303-38-01
+38 (093) 930-11-54

Image
Image
Image
Image