Пошук «втрачених» наукових матеріалів завдяки IA Scholar

 

Шукаєте дослідницьку роботу, але не можете знайти її копію в каталозі Вашої бібліотеки або популярних пошукових системах? Скористайтеся для пошуку Internet Archive Scholar (IA Scholar)! В Internet Archive може бути PDF-файл від «зниклого» видавця відкритого доступу, рукопис автора до її публікації з архівної веб-сторінки факультету або скан-копії сторінок старіших публікацій.

Internet Archive Scholar допоможе дослідникам, що шукають конкретні документи відкритого доступу, які інакше можуть бути їм недоступні. Джудіт Ван Штегер, доктор філософії в Нідерландах, недавно зіткнулася саме з такою ситуацією, коли робила доповідь на семінарі про процедурні генерації в комп'ютерних іграх: необхідно було знайти роботу «Towards Qualitative Procedural Generation» Марка Р. Джонсона, що була представлена на семінарі Computational Creativity & Games Workshop в 2016 році. Публікації за цей конкретний рік семінару не індексуються в звичайних бібліографічних каталогах, і оригінальний веб-сайт семінару, на якому були розміщені публікації у відкритому доступі, більше не доступний. На щастя, копії всіх доповідей семінару 2016 року було збережено в The Wayback Machine (цифровому архіві Всесвітньої павутини, створеному Internet Archive), і сьогодні їх можна знайти, скориставшись пошуком IA Scholar за назвою або назвою конференції.

Як інший приклад, можна привести десятки статей з відкритого журналу гематології, які більше не можуть бути доступні за допомогою DOI, так як веб-сайт видавця зник і був замінений непов'язаними з цим рекламними оголошеннями. Але перш ніж це сталося, публікації були збережені в The Wayback Machine, проіндексовані в каталозі Internet Archive, і тепер їх можна шукати повністю:

IA Scholar – це простий дружній інтерфейс для пошуку контенту, ідентифікованого в декількох колекціях Internet Archive, включаючи веб-архіви, archive.org файли та оцифровані друковані матеріали. Для пошуку користувачів, які шукають певні фрази або ключові слова, доступні повнотекстові статті.

Розробники IA Scholar дякують DOAJ та іншим групам за допомогу в каталогізації журналів відкритого доступу, які допомогли зберегти їх. А також Biodiversity Heritage Library та її прихильникам за оцифровку друкованої журнальної літератури, і багато іншим організаціям, з якими вони працювали, інтегрувалися або чиї послуги використовували, включаючи відкриті веб-індекси (UnpaywallCORECiteseerXMicrosoft AcademicSemantic Scholar), каталоги відкритих журналів (DOAJROADSHERPA/ROMEOJURNWikidata), а також відкриті бібліографічні каталоги (CrossrefDataciteJ-STAGEPubmeddblp).

IA Scholar побудований з програмних компонентів з відкритим вихідним кодом і випускається як вільне програмне забезпечення. Сайт був переведений на вісім мов (поки що!) щедрими добровольцями.

Вдалого пошуку!

Джерело: http://blog.archive.org/2021/03/09/search-scholarly-materials-preserved-in-the-internet-archive/

 
s2.png

вул. Шатилова дача, 4, оф. 702 (8 пов.),
м. Харків, Україна, 61165

+38 (057) 750-89-90
+38 (097) 020-27-30
+38 (050) 303-38-01

Image
Image
Image
Image