Створення інтерактивної карти використаної літератури


Написання будь-якої статті, огляду або дисертації, безумовно, починається з пошуку літератури. Багато вчених словосполучення «літературний огляд» викликає негативні асоціації: тривалий пошук статей за ключовими словами, складання нескінченно довгого списку робіт для сортування, і власне, читання та сортування. Чи можна полегшити роботу з літературою? Пропонуємо скласти інтерактивну карту використаної літератури.

Що таке карта використаної літератури?

Пошук наукової літератури за ключовими словами безперечно працює, але має свої обмеження. Іноді такий пошук дає дуже мало посилань, і пошук не можна назвати вдалим. Просто тому, що автори статті могли несумлінно підійти до вибору ключових слів для публікації. Буває й зворотна ситуація, коли статей у пошуковій системі занадто багато, і Вам потрібно вчитатися в анотацію кожної, щоб визначити її значущість для Вас.

Поява нового класу інструментів, таких як карта наукової літератури, дозволяє здійснювати та відображати огляди літератури по-новому. Інструменти побудовані на використанні все більш відкритих метаданих та цитувань, іноді у поєднанні з методами машинного навчання (це особливо важливо для аналізу контекстів цитування).

Складання інтерактивної карти наукової літератури взяло свій початок від складання ментальних карт Mind Maps для конспектування та запам'ятовування інформації. Тут відразу варто уточнити, що поняття ментальної карти в даному контексті немає нічого спільного з астрологічними картами. Навпаки, такий метод візуалізації використовують для навчання та викладання, у творчих спеціальностях (письменники, художники, режисери тощо) та у наукових проєктах. Складання карт – одна з ключових стратегій, які варто було б частіше впроваджувати та представляти у посібниках та «путівниках» для аспірантів та докторантів під час проведення літературних оглядів. Полягає метод у «промальовуванні» зв'язків між публікаціями згідно з певною логікою. Публікації можуть бути пов'язані за часом випуску, авторством, відношенням до певної частини Вашого проєкту.

Навіщо та як складати

Навіщо?

Користь від складання карти джерел літератури цілком очевидна. По-перше, складання карти саме по собі допомагає проаналізувати корисність статей, їх взаємозв'язок та детальність, а також краще орієнтуватися у списку літератури згодом. Далі, карта – це ключ до візуалізації списку літератури, кращому візуальному та логічному засвоєнні матеріалу. Такий підхід допоможе глибше зрозуміти сюжет дослідження із самого початку проєкту.

Як?

Процес складання карти публікацій можна умовно поділити на кілька етапів:

 • Графічне представлення публікацій із розбивкою на групи чи розділи. Пошук публікацій повинен супроводжуватись їх розбивкою на групи. За яким принципом будувати розбивку – вирішувати лише Вам.
 • Пошук літератури за розділами та їх зв'язування. Зв'язки між публікаціями потрібні для зручності написання Вашої роботи главами. Так усі необхідні статті будуть під рукою.
 • Аналіз та саме написання. Ознайомившись із усією наявною літературою та проструктурувавши її, Вам залишається почати писати літературний огляд.

Тут, звичайно, у Вас виникне питання щодо конкретних прикладів платформ для створення інтерактивної карти публікацій. Представляємо 5 ресурсів:

 1. Connected Papers – простий, але потужний інструмент для одноразової візуалізації за допомогою однієї вихідної публікації. Він допоможе Вам швидко знайти подібні статті за допомогою лише однієї «вихідної публікації», а надалі – виявити ранні статті на тему, а також оглядові статті.
  Якщо ввести «вихідну публікацію» в Connected Papers, програма автоматично почне генерувати для вас близько 25 публікацій, що стосуються теми, які мають щось спільне з Вашою введеною статтею. Крім того, програма впорядкує документи залежно від їхньої схожості у вигляді вузлів, застосувавши сполучні лінії між ними. Розмір вузла становить кількість цитувань, а відтінок кольору говорить про рік публікації.
  Важлива примітка: на відміну від інших інструментів, у цьому створюється графік подібності, а не цитування. Сполучні лінії (на основі метрики подібності) не обов'язково відображають рівень цитування. Алгоритм, що використовується для обчислення подібності, заснований як на спільному цитуванні, так і на бібліографічному зв'язку. На відміну від інструментів, які базуються лише на спільному цитуванні, Connected Papers працює навіть із найсвіжішими статтями, які ще не набрали значної кількості цитувань. Насамперед алгоритм шукає статті тих самих років. Знайдені документи можна експортувати в бібліотеку таких інструментів, як Zotero, EndNote, Mendeley.
 1. Inciteful – інструмент, що дозволяє більше налаштувань, з ним можна використовувати кілька вихідних публікацій у процесі пошуку. Хоча Ви можете задати лише одну публікацію як вихідну, інструмент буде більш ефективним, якщо Ви завантажите щонайменше 5 публікацій. Отримавши результати пошуку та побачивши корисні статті, Ви можете відразу ж використовувати їх як додаткові вихідні документи. За замовчуванням Inciteful виводить такі списки літератури: схожі статті (використовується індекс Адама/Адара), «Найважливіші статті у списку» (на основі PageRank), свіжі статті 100 найкращих авторів, найважливіші нещодавні статті. На відміну від Connected Papers, що виконує разовий запит, тут можна повторювати цикли пошуку, додаючи щойно знайдені публікації.
 1. Litmaps – тут Ви можете використовувати кілька вихідних публікацій та кілька перехресних карт. Можна імпортувати документи у форматі Bibtex, який можна експортувати з більшості бібліотек, таких як Zotero, EndNote, Mendeley – в цьому схожість з Inciteful. Цікава особливість – можливість імпорту документів із профілю ORCID.
  Програма використовує трикроковий пошук, починаючи від першої статті та переходячи до джерел джерел, відсіваючи невідповідні публікації. У міру того, як Ви додаєте статті до свого проєкту, Litmaps візуалізуватиме ці статті як вузли та їх відносини цитування на часовій шкалі зі статтями, опублікованими раніше чи пізніше (лівіше або правіше).
 1. OKMaps – цей інструмент дозволяє Вам почати з кількох ключових слів для пошуку літератури за Вашою темою. Результати дозволяють відразу побачити основні сфери та публікації, що стосуються розділів Вашого проєкту. Крім огляду області, програма допомагає визначити найважливіші статті. Важливо зазначити, що в результатах пошуку будуть виділені лише документи з відкритим доступом.
 1. scite_Smart Citations for Intelligent Research – дозволяє Вам побачити під час пошуку, як наукова стаття була процитована, надаючи контекст цитування та класифікацію. Програма надає звіт-аналіз, що підтверджують або заперечують цитування, що є до публікації. Ця функція є ознайомчою, нею не можна зробити вибірку шуканих статей. Розробники стверджують, що база даних містить понад 23 мільйони повнотекстових статей.

Джерело: https://www.enago.ru/academy/literature-mapping-tools-for-researchers/

На сайті нашого видавництва PC TECHNOLOGY CENTER Ви також можете докладніше дізнатися про Zotero та Scite:

– Для чого потрібні референс-менеджери? І чому Zotero?

– Оцініть дослідження за допомогою розумних цитат від Scite

s2.png

вул. Шатилова дача, 4, оф. 702 (8 пов.),
м. Харків, Україна, 61165

+38 (057) 750-89-90
+38 (050) 303-38-01

Image
Image
Image
Image