Як читати наукові статті: поради вчених


Основна порада, яку дають всі без винятку: від вчених до студентів і журналістів, полягає в тому, щоб розбити велику задачу (читання статті) на невеликі блоки. Інше питання – як саме це зробити, щоб не сидіти за матеріалом роками і при цьому розібратися в предметі.

Дженніфер Рафф (Jennifer Raff), біоантрополог і фахівець з генетики з Канзаського Університету, дає кілька практичних порад, які допоможуть читачеві:

  1. Сформулюйте основне питання статті (яку проблему прагнуть вирішити вчені в цій галузі).
  2. Опишіть контекст дослідження в декількох реченнях (Дженніфер пропонує використовувати п'ять речень) – або, іншими словами, перекажіть собі, що було зроблено до цього дослідження, щоб відповісти на головне питання.
  3. Визначте конкретні питання, на які збираються відповісти автори статті.
  4. У процесі читання виписуйте все незнайомі слова та шукайте їх значення.
  5. У процесі читання розділу «Матеріали та методи» малюйте приблизну схему проведення дослідження.
  6. Сформулюйте для себе результати дослідження в одному абзаці, орієнтуючись на факти, а не на думки авторів.

Дженніфер радить використовувати критичний підхід і не довіряти дослідникам «на слово» – тому вона радить звертати менше уваги на розділ «Інтерпретація», самостійно давати собі відповіді на питання «Чого досягли автори?», «Чи відповіли вони на конкретні питання дослідження?», а також вивчати думки інших представників наукової спільноти про дану статтю.

Більш того, на думку Дженніфер, починати читати статтю слід не з анотації, а з розділу «Вступ»– це, за її словами, допомагає їй самій зберігати критичний настрій та оцінювати матеріал більш неупереджено – не покладаючись на думку авторів.

Правда, такий підхід практикують не всі: журнал Science опитав 12 вчених (серед них був і головний редактор наукового журналу), щоб дізнатися, як вони читають статті. З'ясувалося, що більшість все-таки починає з анотації – особливо у випадках, коли не дуже добре знайомі з тематикою дослідження.

При цьому приблизно половина опитаних вчених практикує підхід Дженніфер і вивчає кожне слово – з їх точки зору, неможливо розібратися в науковій статті, не «відпрацювавши» кожен незрозумілий термін. Інша половина спочатку читає матеріал нашвидку – а вже потім (при необхідності) поглиблюється в деталі. А ось ще кілька порад, які дали журналістам Science практикуючі дослідники:

  1. Не соромтеся задавати питання: гуглити незрозумілі терміни, користуватися «недостатньо науковими» джерелами на зразок Вікіпедії або блогів, а також обговорювати складні моменти статей з колегами. Зрештою, наукові тексти – це не белетристика. В крайньому випадку можна навіть написати лист авторам – та попросити пояснити незрозумілий момент.
  2. Розбивайте статтю на блоки та читайте її по частинах – цілком можливо, що на читання однієї статті у вас піде декілька днів.
  3. Роздрукуйте статтю та виділіть найбільш важливі для Вас моменти. Це допоможе легше сприйняти матеріал і швидше відновити знання, коли до тексту знадобиться повернутися. Звертайте особливу увагу на ті моменти, які змінюють Ваше сприйняття та розуміння теми дослідження.
  4. Намагайтеся бути «активним читачем» – тобто, до початку читання, визначте, що саме ви хочете отримати від статті: список найбільш значущих досліджень в цій області, перелік авторів, на яких треба звернути увагу, план проведення схожого дослідження, підтвердження або спростування Вашої точки зору. У деяких випадках інформацію, що відповідає на Ваше запитання, варто зберегти окремо. Наприклад, Ліна Колуччі (Lina A. Colucci) з Harvard-MIT Health Sciences and Technology program зберігає всю значиму інформацію, яка стосується контексту дослідження, в окремому текстовому файлі. А інформацію про матеріали та методи дослідження вважає за краще акумулювати в Excel-таблицях.

Джерело: https://habr.com/ru/company/spbifmo/blog/336672

Попрактикуватися в читанні наукових статей, а заодно зібрати для майбутнього літературного огляду матеріал Ви можете, скориставшись нашим відео: «Як знайти актуальне рейтингове дослідження за своєю тематикою»

s2.png

вул. Шатилова дача, 4, оф. 702 (8 пов.),
м. Харків, Україна, 61165

+38 (057) 750-89-90
+38 (097) 020-27-30
+38 (050) 303-38-01

Image
Image
Image
Image