З січня 2021 року почав діяти План S


Багато в науковому співтоваристві вважають, що ініціатива європейських спонсорських агентств, відома як План S – це найкращий шанс світу фундаментально змінити наукове видавництво

У 2018 році одинадцять європейських спонсорських організацій – Коаліція S – оголосили про те, що мають намір зобов'язати вчених, які отримують їх гранти, публікувати результати досліджень виключно в негайному відкритому доступі – тобто безкоштовно. Ініціатива, яка отримала назву План S, відображає прагнення міжнародної коаліції спонсорів наукових досліджень досягти 100 % відкритого доступу. План S почав діяти з січня 2021 року.

Вимога спонсорських організацій – це спроба видозмінити традиційне наукове видавництво, яке засноване на тому, що вчені безкоштовно віддають свої дослідження в наукові журнали, а їх видавництва заробляють величезні гроші, продаючи дорогі підписки назад університетам і науково-дослідним центрам. Прихильники Плану S сподіваються, що вимоги Коаліції S зруйнують систему підписних журналів і прискорять науковий прогрес. Все це – частина ширшого руху за відкритий доступ до наукових досліджень, яке почалося 20 років тому та триває досі.

У вчених є кілька способів відповідати вимогам Плану S: вони можуть публікувати свої статті в наукових журналах по моделі відкритого доступу, або ж розміщувати їх у відкритих репозиторіях, де хто завгодно може знайти та прочитати їх.

До теперішнього моменту, в Коаліцію S входять вже 17 спонсорських агентств і 6 фондів, серед яких фонд Wellcome Trust і Медичний інститут Говарда Хьюза – два найбільших спонсора досліджень з біомедицини. Правда, чиновники зустріли План S менш радо – наприклад, в Китаї, Індії та США відкритий доступ підтримують, але підписувати План S поки відмовилися.

У підсумку, вимоги Плану S будуть поширюватися на вчених, на чию частку в 2017 доводилося тільки близько 6 % всіх наукових статей, написаних в світі. До такого висновку прийшли аналітики компанії Clarivate analytics, видавця бази Web of Science.

Однак ефект від імплементації Плану S все одно буде істотним, вважає професор лінгвістики з Лейденського університету Йохан Рурек (Johan Rooryck), який в 2019 році був обраний на посаду головного координатора Плану S.

Так, в тому ж 2017 році 35 % всіх статей, опублікованих в журналі Nature, та 31 % всіх статей, опублікованих в Science, відзначали, щонайменше, одного з членів Коаліції S в якості спонсора.

«Люди, які отримують спонсорську допомогу Коаліції S, – це відомі вчені, які пишуть дуже помітні статті», – каже Рурек. В результаті, як ознака того, що План S починає діяти, журнали бренду Nature та Cell Press – відомі престижні видання – недавно оголосили про те, що мають намір надавати вченим можливість публікації по моделі відкритого доступу. Правда, за величезні гроші.

Як пише sciencemag.org, в останні роки видавнича модель відкритого доступу стала особливо популярна. За даними Curtin Open Knowledge Initiative, в 2017 році більшість нових статей з усіх наукових дисциплін, включаючи природні науки, були опубліковані у відкритому доступі. У 2020 році більшість найбільших видавництв світу відкрили доступ до статей про коронавірус, сподіваючись прискорити розробку вакцин і методів лікування.

Однак дебати навколо Плану S не вщухають. Деякі представники наукового світу вважають, що План S та інші заходи з розвитку відкритого доступу можуть виявитися фінансовим тягарем, потенційно непідйомним для видавництв і науково-дослідних інститутів, а також і самих вчених.

Детальніше про ці суперечки можна прочитати в матеріалі sciencemag.org.

Джерело: https://www.openrepository.ru/news/624-plan-s-vstupaet-v-silu

s2.png

вул. Шатилова дача, 4, оф. 702 (8 пов.),
м. Харків, Україна, 61165

+38 (057) 750-89-90
+38 (050) 303-38-01

Image
Image
Image
Image